Najważniejsze zasady diety śródziemnomorskiej

Kiedy chcesz ograniczyć codzienne kalorie, rzucić nieestetycznie prezentująca się oponkę tłuszczu zalegającą na Twym brzuchu, czy po prostu marzysz o wprowadzeniu wartościowych nawyków żywieniowych, obowiązkowo powinieneś pomyśleć, czy nie zmienić radykalnie sposobu żywienia, decydując się na dietę śródziemnomorską. Na czym się ona opiera? Dowiesz się o tym w dalszych częściach tekstu, który właśnie zacząłeś czytać.
Jako podstawowa i bazowa zasada diety śródziemnomorskiej uznawana jest reguła warzyw i owoców. Trzeba żywić się tym, co naturalnego pochodzenia, a ściślej- pochodzenia roślinnego. Mowa tu o warzywach oraz owocach, jakie obowiązkowo musza stanowić jeden albo dwa posiłki spożywane w ciągu dnia. Do tego dochodzi też szereg roślin strączkowych oraz nasiona i artykuły zbożowe a także orzechy. Musimy jednakże kontrolować się, żeby nie zajadać się owocami o zbyt późnych porach, bowiem mają one w sobie sporo cukrów prostych, więc mogą o niewłaściwej porze tuczyć.

Musimy pamiętać też o tym, że wraz z owocami i warzywami bardzo istotnym elementem okazuje się w diecie śródziemnomorskiej spożywanie tłuszczów. Chodzi tu oczywiście tylko i wyłącznie o tłuszcze roślinnego pochodzenia, a najlepiej popularną i wręcz powszechnie stosowną w krajach śródziemnomorskich oliwę z oliwek. Jest ona wartościowym źródłem jednonienasyconych kwasów tłuszczowych. Poza tym nie zapominajmy również o tym, że to w roślinnych tłuszczach pojawia się mnóstwo istotnych dla ludzkiego organizmu witamin typu E oraz A a także polifenolii.
Artykuł dzięki: