Kiedy cierpisz na poważne schorzenia jelit i masz zaburzoną ich perystaltykę, koniecznie powinieneś zatroszczyć się o zbilansowana, zróżnicowaną dietę, jaka wdrożysz w swój codzienny program żywienia na stałe, wyrabiając sobie odpowiednie nawyki. Jaka dieta jest jednakże zalecana osobom, u których wykazały badania gastrologiczne jakieś rodzaje zaburzeń jelitowych? W szczególności problematyczne okazuje się odżywianie osoby z nieswoistymi chorobami zapalnymi jelit.
Z języka angielskiego jako nieswoiste choroby jelitowe o charakterze ostrego zapalenia rozumie się Inflammatory Bowel Syndrome, czyli powszechnie znaną nazwę skrótową- IBD. Jest to termin odnoszący się w zasadzie nie do jednej, ale do szeregu różnorodnych dolegliwości natury jelitowej i gastrycznej w ogóle, w jakich mowa o rozmaitych stadiach zaawansowania oraz o okresach powrotów, czyli zaostrzenia stanu zapalnego oraz jego wyciszania, chwilowego uśpienia zwanego remisją.
Do IBD zalicza się chociażby stan wrzodziejącego jelita grubego, czy dolegliwość niezwykle poważną i trudną do wyleczenia, jaką jest choroba Leśniakowskiego-Crohna. Najczęściej takie stany zapalne jelit dotykają osoby miedzy dwudziestym a czterdziestym rokiem życia, albo dopiero wtedy choroba daje o sobie znać. Przede wszystkim wynikają owe schorzenia z niewłaściwej diety, jak i często są to uwarunkowania genetyczne czy rozmaite czynniki środowiskowe. Można także mówić o czynnikach immunologicznych oraz nieodpowiednim żywieniu i podłożu infekcyjnym.
Artykuł dzięki: